srijeda, 4. prosinca 2013.

Samo jedno tijelo


Ovaj članak preuzeo sam od jednog od vodećih autoriteta u svijetu kondicijske pripreme, Michaela Boylea jer jednostavno i na vrlo slikovit način opisuje i govori o onome što mnogi vrlo lako zaboravljaju, a to je da imamo samo jedno tijelo i da ga trebamo dobro paziti kako bi ono moglo normalno funkcionirati. Ovo se posebno odnosi na sportaše koji bi trebali biti svjesni kako je njihovo tijelo sredstvo za rad i da mora biti u savršenom stanju ukoliko misle pružati svoje najbolje igre na sportskom terenu.
"Zamislite da imate 18 godina i roditelji vam poklone vaš prvi auto. Postoji samo jedna mala 'caka' - to je jedini auto koji ćete dobiti...ikad. Nikada više nećete moći dobiti drugi, nema zamjena, nema kupovine novog, nema druge opcije.
Zapitajte se kako biste se brinuli o tom autu i kako biste ga održavali? Moja pretpostavka je da biste bili vrlo pedantni. Konstantno biste mijenjali ulje, točili u njega najbolje gorivo, itd. Sad zamislite da vam roditelji također kažu kako niti jedan zamjenski dio za taj auto neće raditi kao što je radio onaj originalni. Ne samo to, zamjenski dijelovi bili bi jako skupi za ugradnju i uzrokovali bi smanjenu sposobnost vašeg auta do kraja njegovog radnog vijeka? Drugim riječima, auto bi i dalje nastavio voziti, ali ne istom brzinom i svakako ne istom funkcionalnošću kao prije. Da je to slučaj, koliko bismo vremena i truda uložili u održavanje takvog auta?
Nakon što ste pročitali primjer s autom zapitajte se drugo pitanje. Zašto je ljudsko tijelo drugačije? Zašto se prema svom tijelu ponašamo kao da nas nije briga što je jedino koje nam je dano? A priča je ista kao i s autom. Imate samo jedno tijelo. Nema zamjena, nema povrata, reklamacija ili kupovine novog. Naravno, moguće je ugrađivati i mijenjati dijelove ali to zahtijeva puno posla i jako je bolno. Osim toga, zamjenski dijelovi nikada ne funkcioniraju niti približno kao originalni 'tvornički'. Zamjenski kuk ili koljeno nikada neće pružiti niti jednak osjećaj niti jednaku funkcionalnost kao pravi.
Razmislite malo o tome. SAMO JEDNO TIJELO. Vi određujete kilometražu. Vi odlučujete o planu održavanja. Nema povrata, nema garancije, nema dograđivanja. Što kažete na ovu perspektivu?
Istina je kako ćete na zdravlje potrošiti novac, na ovaj ili onaj način. Razlika je u tome što to možete učiniti proaktivno (znači da unaprijed preventivno djelujete na svoje zdravlje tako da plaćate članarinu u teretani, osobne trenere, masere,...) ili reaktivno (tako da plaćate kardiologe, anesteziologe, plastične kirurge i druge medicinske stručnjake koji će vam pomagati nakon što problem iskrsne). Kako god bilo, novac za zdravlje ćete potrošiti. Samo je pitanje kako i na koji način.
Isto vrijedi i za vrijeme. Možete ići u teretanu ili u liječničku ordinaciju, to ovisi o vama. Kako god, utrošit ćete vrijeme. Neki ljudi govore stvari kao: "mrzim vježbati". Pokušajte sjediti u hitnoj nekoliko sati i onda mi dođite to reći. Vježbanje tad i ne izgleda kao loša ideja. Otprilike kao i kod auta - malo preventivnog održavanja može uvelike pomoći na duže staze. Ipak, u toliko puno situacija tijelo je bolje od auta. S malo dobrog i teškog rada možete vratiti svoj tjelesni 'brojač kilometara' unatrag. Neka istraživanja dokazala su kako se mišićno tkivo, pod utjecajem treninga snage, kod starijih ispitanika zapravo promjenilo na staničnoj razini tako da je izgledalo kao ono kod mladih subjekata u kontrolnoj skupini.
Stoga učinite sebi uslugu i provedite vrijeme na preventivno održavanje jer neusporedivo je bolje od bilo kakve alternative. Pri tome zapamtite kako ćete sigurno potrošiti novac i vrijeme. O vama ovisi kako i na koji način."

četvrtak, 14. studenoga 2013.

Priroda nam priča... samo treba znati slušati



Uglavnom uopće ne razmišljamo o povezanosti s prirodom, a da nam se ona trudi svim silama pomoći i objasniti kako se ne smijemo udaljavati od nje pokazuje i najjednostavniji primjer s hranom.

Tako je recimo poznato da mrkva na određeni način pomaže kod vida. Poprečnim presjekom mrkve vidljivo je kako sliči oku. Zjenica, šarenica i okolne linije skoro pa su identične i u istom rasporedu.

Stabljike celera podsjećaju na radius i ulnu (kosti podlaktice), a zanimljivo je kako je upravo celer odličan izvor kalcija koji je prijeko potreban za zdravlje naših kostiju.

Unutrašnjost oraha izgledom je gotovo identična ljudskom mozgu, a orasi su bogati Omega 3, Omega 6 i Omega 9 masnim kiselinama koje najbolje utječu na dobro funkcioniranje mozga.

Smokve podsjećaju na seksualne organe, kako muške, tako i ženske (testisi i vagina), a njihova konzumacija pomaže u plodnosti. Među ostalim, smokve su bogate i vitaminom B6 koji je odgovoran za lučenje serotonina (poznatiji pod nazivom hormon sreće).

Citrusi općenito sliče na mliječne žlijezde. Pomažu da dojilje imaju bolju laktaciju i više kalcija u mlijeku što je neophodno za bebu.

Biljka Noni (Morinda Citrifolia) svojom strukturom neodoljivo podsjeća na stanice ljudskog tijela, a nadimak joj je 'eliksir zdravlja' zbog svog pozitivnog učinka upravo na tjelesne stanice. Neki idu toliko daleko da spominju i pozitivan učinak u liječenju raka.


Jagode u poprečnom presjeku sliče zubima i njihova konzumacija ne samo da izbjeljuje zube nego održava zube čvrstima i zdravima, a zajedno s crvenim dijelom označava svoju homolognu stranu u očuvanju zdravlja zubnog mesa.

Papaya je voće koje ima moć očistiti debelo crijevo, a poprečni presjek otkriva i sličnost s istim. Podudaraju se čak i u resicama.
 

Promatramo li bananu lako je prepoznati kako je 'građena' tako da s lakoćom i gotovo savršeno pristane u ljudski dlan. Banana je voće koje obiluje Kalijem, a poznato je kako je kalij neophodan za zdrave zglobove i pomaže u njihovom očuvanju. Znate li koji dio ljudskog tijela ima najviše zglobova??... U pravu ste – dlan!!