petak, 29. studenoga 2019.

OPREZ!! - zanimljivo štivo 'Rendirse no es una opcion' (Ramon Arroyo)

Zamislite da ste u svojim najboljim godinama. Svijet vam je na dlanu, kontrolirate sve, zaljubljeni ste, radite savršen posao u velikoj tvrtki, putujete po cijelom svijetu, borac ste s istaknutim smislom za humor i zdravi k’o dren. Luksuzni hoteli, egzotične zemlje, poslovni sastanci s najmoćnijim ljudima na svijetu,... Sve to čini vašu svakodnevicu. Onda, jednog dana na godišnjem odmoru ispadne vam cigareta iz ruku. Ne jednom, nego nekoliko puta! Na početku ne pridajete važnost tome i mislite kako je posljedica umora, a nakon par dana nalazite se u bolnici slušajući doktora kako vam objašnjava da imate multiplu sklerozu i da vam budućnost baš i nije blistava. U prvi mah pomislite kako je sve u redu, borit ćete se i s time što god da je ta bolest. Međutim, kad shvatite kako vlastitog sina ne možete više primiti u naručje počinjete se ozbiljno brinuti. Ubrzo nakon toga doktor vam priopći kako uskoro nećete moći hodati niti 200 metara. Ipak, koju godinu poslije sudjelujete u maratonima i triatlonima što su fizički izazovi koje brojne zdrave osobe nisu u stanju ispuniti. Čini vam se nestvarna ova priča? Sve je to prošao Ramon Arroyo Prieto, a knjiga ‘Rendirse no es una opcion’, što bi na hrvatskom značilo da predaja nije opcija, detaljno opisuje sve te događaje iz njegova života. 

Knjiga je definitivno jedna od onih koje se čitaju u jednom dahu (nisam siguran postoji li verzija na nekom drugom jeziku koji nije španjolski), a za one koji više vole ekranizacije postoji i filmska verzija radnog naslova 100 metros (100 metara). Meni osobno knjiga puno detaljnije dočarava sve nedaće, zgode i nezgode ovog čovjeka i zato svaka preporuka, a u slučaju da nema druge verzije osim španjolske i da niste baš najbolji s tim jezikom onda će i film poslužiti.
UGODAN VIKEND

petak, 22. studenoga 2019.

VELIKE SPORTSKE POBJEDE: Ramon Arroyo

Ovaj španjolac ni po čemu nije bio zanimljiv i poseban osim što je  sa svojih 32 godine uživao sve blagodati života i svoj život živio na maksimumu. U jednom trenutku sve je to izgubio kad mu je dijagnosticirana multipla skleroza. Bolest koja mu je, prema svim liječnicima, trebala oduzeti sve ono što život pruža mladom, uspješnom čovjeku. Ipak, borac kakav je, Ramon se uhvatio u koštac s opakom bolešću i odlučio se izboriti za svoje dostojanstvo i mogućnost da sudjeluje u podizanju svoje obitelji kao njen ravnopravni član, a ne kao biljka kako su mu prognozirali liječnici. Tako, čovjek kojem su rekli da ne može i da neće biti u stanju prehodati niti 200 metara postaje simbolom borbe svih oboljelih od multiple skleroze. Njegova borba ni manje ni više odnosila se na to da je istrčao nekoliko maratona, a završio je i Ironman, jedno od najzahtjevnijih sportskih izazova uopće. 

Uz pomoć i svesrdnu podršku svoje obitelji Ramon Arroyo Prieto se pretvorio iz 115 kilograma teškog stroja za pušenje (pušio 2 kutije cigara dnevno) koji se jedva ustajao iz fotelje u uzornog sportaša koji se na sav glas smijao u lice jednoj tako opakoj bolesti kao što je multipla skleroza. Početni cilj, u najtežim trenucima, a koji se odnosio na hodanje do stanice metroa u dužini od stotinjak metara debelo je premašen s preplivanih 3800 metara, odvoženih 180 kilometara na biciklu i pretrčanih 42 kilometra na završenom Ironmanu u Barceloni. Još jednom se pokazalo kako sport i sportske aktivnosti u čovjeku mogu probuditi ono najbolje i pomoći da se upravo bavljenjem sportom prebrode i neke, naizgled nepremostive prepreke. Ako ne vjerujete, pitajte Ramona Arroya.
UGODAN VIKEND

petak, 15. studenoga 2019.

VIKEND MUDROSLOVIJE: Može li sitnih 1% raditi razliku?

Koliko ste puta čuli da se utrka dobija u djeliću sekunde ili da se prvenstva osvajaju za bod ili za gol? Clive Woodward je u svojoj knjizi ‘Winning’ opisao kako je naučio da je uspjeh definiran time kako je ekipa surađivala zajedno pod pritiskom, kako su razumjeli važnost zajedničke suradnje (team work) i lojalnosti, te koliko su bili spremni napraviti sto stvari za samo 1% bolje. Taj završni aspekt Woodward je nazvao ‘kritične nevažnosti’. 
Sličan princip imaju i britanski biciklisti koji su na domaćim Olimpijskim igrama 2012. godine u Londonu, osvojili sedam, od ukupno deset, zlatnih medalja, a naziv koji oni primjenjuju je ‘granični dobitci’. Cijeli princip zasniva se na ideji da ako se rastave svi faktori kojih se možeš sjetiti, a da se tiču vožnje bicikla i da se poprave za samo jedan postotak, na kraju, kad se sve zbroji, dobit će se značajno poboljšanje rezultata. 
U Formuli 1 misao vodilja svih timova je ‘rezanje’ desetinki sekunde ukupnog vremena svakog kruga kako bi i konačno vrijeme na kraju utrke bilo bolje. Oni to zovu ‘tenths’ (desetinke), a kako to izgleda u praksi najbolje su demonstrirali članovi Red Bull tima koji su međusobnom suradnjom i savršenim skladom ekipe oborili svjetski rekord (VIDEO) u brzini izmjene guma na utrci u Silverstoneu. 
Ta, takozvana marginalna poboljšanja mogu biti tehnička, taktička, fizička, operativna, pa čak i psihološka. Podsjetilo me to na jedan dobar sportski film koji se kod nas zove ‘Samo igra’ (orginalni naslov: ‘Any Given Sunday’), a u kojem Al Pacino u ulozi trenera američkog nogometa drži jedan motivacijski govor u svlačionici (VIDEO) i objašnjava upravo ove stvari:

- Život je, vidjet ćete, samo igra centimetara (on u originalu priča o inchima, ali obzirom smo u metrijskom sustavu uzeo sam si slobodu da u prijevodu koristim centimetre kako bi bilo razumljivije). Isto tako je i američki nogomet, jer... u bilo kojoj igri, životu ili nogometu, margina za pogrešku je jako mala. U ovoj ekipi mi se borimo za taj centimetar. U ovoj ekipi, mi se trgamo, kao i sve oko sebe, za taj centimetar... jer znamo kad na kraju zbrojimo sve te centimetre da će to činiti j****u razliku između pobjede i poraza

Marginalna poboljšanja = 100 stvari učinjenih za 1% bolje kako bi se ostvarila kumulativna kompetitivna prednost! 

Zaključak je kristalno jasan - već sad potražite segmente na koje možete utjecati i svaki dan ih pokušavajte poboljšati barem za 1% jer to će u konačnom zbroju raditi razliku između uspjeha i neuspjeha.

UGODAN VIKEND