petak, 17. studenoga 2017.

VIKEND MUDROSLOVIJE: tragedija zajedničkog dobra. Borba 'JA' protiv 'MI'



Rukometna utakmica ograničena je vremenskim intervalom od 60 minuta. Unutar tog vremena svim članovima jedne ekipe zajednički je cilj pobjeda. Međutim, iako svi imaju jednak cilj zna se dogoditi da si na individualnoj razini igrači dopuste poneku ishitrenu i nesmotrenu reakciju koja za posljedicu ima pogrešku u napadu (nerezonski šut, atraktivno dodavanje koje završi u rukama protivnika,...) ili obrani (ne baci se za odbijenom loptom, ne vrati se na vrijeme,...). Svaki od igrača na individualnoj razini razmišlja na način da je njegova pogreška neprimjetna i zanemariva ne gledajući pri tome globalnu sliku gdje zbrojem tih individualnih pogrešaka ekipa na kraju završi oštećena, a utakmica izgubljena. Vjerujem da se svima dogodila ovakva situacija koju sam upravo opisao, a eto za takvu pojavu postoji i stručni naziv 'tragedija zajedničkih dobara'.
Ovaj pojam uglavnom se koristi u ekonomiji, a označava paradoks prema kojem nekoliko individua, motiviranih samo osobnim interesom, ali djelujući racionalno i smisleno, završe uništavajući neki zajednički ograničeni resurs (dobro), bez obzira što takva destrukcija nikome nije u interesu, kako individualno tako i grupno. Najslikovitije ga je opisao Garrett Hardin pričom o grupi pastira koji su zajednički koristili određenu ograničenu zonu za ispašu. Jedan od njih pomislio je kako bi mogao svome stadu dodati još jednu ovcu jer to praktički neće značajnije utjecati na pašnjak i teren bi se trebao bez problema oporaviti. Ostali pastiri, svatko za sebe individualno, također su imali jednaku ideju kako dodavanje jedne ovce u njihovo stado neće uništiti travu. Međutim, zbroj ‘neprimjetne’ štete uzrokovan svakom pojedinom životinjom nepovratno je uništio pašnjak pa su na kraju svi, kako ovce tako i pastiri, pomrli od gladi. To je tipičan primjer kako jedna grupa, djelujući kroz racionalno ali individualno ponašanje, uspije proizvesti devastirajući efekt za sve. 

U knjizi ''La primera vez que la pegue con la izquierda'' Imanol Ibarrondo opisuje svoje iskustvo s ovim fenomenom:
- U mom slučaju jednom sam trenirao drugoligašku ekipu u kojoj je zdravstvena briga bila vođena od strane osiguravajuće tvrtke. To je značilo kako je za svaku ozljedu trebalo realizirati dosadnu i iscrpljujuću papirologiju što je uvelike usporavalo oporavak igrača. Uprava kluba je uvidjela kako nema velikog broja ozljeda pa su odlučili unajmiti privatnog fizioterapeuta koji će raditi po satnici i tako pojednostaviti cjelokupan proces na dobrobit svih. Proračun za ovu uslugu bio je ograničen, ali zbog činjenice o malom broju ozljeda činilo se kako u tom smislu problema neće biti. U početku je sve funkcioniralo besprijekorno. Ono malo igrača koji su se ozljeđivali odmah su bili tretirani i oporavak je prema očekivanju bio puno brži. Međutim, igrači su počeli posjećivati fizioterapeuta sve češće. Svatko od njih na individualnoj je razini razmišljao da se neće ništa strašno dogoditi ako ode tretirati neki manji problem kojemu prije nije pridavao neku važnost. To je za posljedicu imalo da se više nije imalo prostora za pokriti sve igrače unutar dogovorenih termina zbog čega su se uveli novi termini, a to je uzrokovalo podizanje troškova koji su premašivali ograničeni proračun. Vidjevši kamo to vodi uprava se sastala s igračima i pojasnila im situaciju prema kojoj će, ukoliko se nastavi nova praksa, morati otkazati usluge fizioterapeuta i vratiti se na staro. Svatko od igrača racionalno je razmišljao kako neće baš zbog tretmana njegovog stanja biti problema u konačnici i tako su nastavili odlaziti fizioterapeutu jednakim tempom. Sve je, naravno, završilo tako da je uprava otkazala usluge fizioterapeuta i ponovo se vratila osiguravajućem društvu. Tko je u cijeloj priči izašao kao pobjednik? Dakako, nitko. Iako su svi igrači pojedinačno, u individualnom razgovoru s njima, imali jasne i očite razloge za odlaske fizioterapeutu, nitko od njih nije bio sposoban rezonirati kako njihova individualna odluka bitno utječe na cijelu grupu. Kada bismo htjeli ovaj problem rješavati na individualnoj razini nemoguće bi bilo pronaći rješenje jer bi svatko od njih imao čvrste dokaze zašto bi se baš njihova ozljeda trebala tretirati i zato treba prihvatiti globalni fokus ili će u protivnom individualizirano ponašanje uništiti resurse i tako oštetiti sve uključene.

Dakle, zaključak je kako je vrlo bitno u kolektivima kao što je rukometna ekipa razvijati osjećaj individualne odgovornosti prema grupi, osjećaj pripadnosti i globalni fokus.

UGODAN VIKEND

Nema komentara:

Objavi komentar